top of page

Positive Art 2022

This year the title of the exhibition I have participated in was "Jasna Strona Romantyzmu/ The Light Side of Romanticism". I painted a colourful Chopin figure for the occassion.


Wernisaż wystawy „Positive Art” w OWZPAP na Mazowieckiej 11 A w Warszawie. Polecam obejrzeć, ogromna i piękna wystawa! Na tę okazję pomalowałam alabastrowe popiersie Chopina.


Parę słów o mojej pracy:

Chopin-Optymista to praca poświęcona idei Romantyzmu, czyli Romantycznemu Bohaterowi. Chopin dla wielu osób do dnia dzisiejszego jest wybitnym kompozytorem o światowej sławie. Jego muzyka porusza wszystkich, od lat odbywają się Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Co pięć lat siadam przed telewizorem aby obejrzeć młodych pianistów z całego świata walczących o pierwsze miejsce w tymże konkursie. Zachwyca mnie w jak różnorodny sposób można interpretować muzykę fortepianową Chopina. W mojej instalacji zależało mi na tym, aby przedstawić polsko-francuskiego kompozytora w sposób barwny, jako młodego i kreatywnego artystę. Użyłam również koncepcji zaczerpniętej z dadaizmu, wykorzystując obiekt ready made w postaci popiersia z alabastru, który pomalowałam farbami akrylowymi. Chopin należał do buntowników w XIX wieku, wyrażał swój sprzeciw wobec kanonów i konwencji za pomocą muzyki, sprzeciwiał się zaborom oraz walczył o Polskę niepodległą. Dadaiści sprzeciwiali się koncepcji klasycznej sztuki, udowodnili, iż wszystko może stać się dziełem sztuki, pozwalali sobie na pełną swobodę oraz fantazję w swoich dziełach, zależało im na prowokacji. Jednocześnie, nie były to puste gesty prowokacji, zależało im na wyzwoleniu sztuki z pewnych kanonów estetyki, dając fundamenty dla sztuki współczesnej.


Comments


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Follow Us
bottom of page